3.-4. Září Džbán Praha
10.000Euro in cash and prizesTop 50 athletes in the quallifier will get a brand new pair of Reebok Nano 6.0

Czech Beast Challenge 2016 Schedule

Friday:
 • Registration and promo photoshooting 17:00 – 19:00
 • Mandatory athletes briefing 19:00-20:00
 • At Alpha Gym Prague - Thámova 8, 186 00 Prague
Saturday:
 • Last minute registration 6:00 - 6:30
 • Competition program starts at 7:00 at Džbán, ends at 18:00
 • Categories: Elite, Masters, Teams, Sport
 • Sport class winner´s ceremony right after the day1 is over
 • Redbull party 18:00 - ? at Redbull bar in the final arena
Sunday:
 • 7:30-8:00 Rookies registration at the final arena - Džbán
 • Competition program starts at 8:00 at Džbán, ends at 18:00
 • Categories: Elite, Masters, Teams, Rookies
 • Winner´s ceremony right after the day2 is over.
Tickets:

Will be available at the main entrance to the arena. One day tickets cost 190CZK. Weekend tickets cost 290CZK. Children up to 15 years of age have a free entry. Each athlete will get one free ticket for his friend includes free entry to the lake Džbán.

Prize money:

Total of 3000€ will be give away to the winners and 7000€ in prizes for the quallifier and main event.

What shoul I expect?

Typical workouts combining weightlifting, gymnastic, running, rowing, jumping or strong men diciplines. Also get ready for swimming in a lake, running on a longer distance in terrain. Pack a spare running shoes as you might get in a water. All athletes will be asked to sign the weiver in order to start at the competition. All rookies must bring the weiver signed by their parrents to the registration otherwise they will not be allowed to start at the competition. Weiver is at the end of this email. All important information will be provided at the athletes briefing on Friday. If you can come on Friday to register you can either have your friend to register you or you can do the last minute registration on Saturday. Just remember you won´t get any additional information about the competition from the organizers.

Co můžu očekávat?

Klasické workouty kombinující vzpírání, gymnastiku, běhání, veslování, skákání nebo strong man disciplíny. Také se připravte na plavání v jezeře a běhání v přírodě na delší vzdálenost. Přibalte si jedny náhradní běžecké boty, které se mohou namočit. Všichni atleti budou vyzváni k podepsání reverzu. Rookies musí přinést reverz podepsaný jejich rodiči, jinak nebudou vpuštěni do závodu. Reverz ke stažení na konci emailu. Všechny další důležité informace Vám sdělíme na pátečním briefingu. Pokud nebudete moct přijet na páteční registraci a briefing, může Vás zaregistrovat kamarád, anebo můžete přijít na last minute registraci v sobotu ráno. Počítejte ale s tím, že od organizátorů už se nedozvíte žádné informace.

Elite category will have the first cut after the first event on Sunday.
Elitní kategorie bude mít první vyřazování po prvním workoutu v neděli.

Event info

September 3-4, PŘÍRODNÍ KOUPALIŠTĚ DŽBÁN/ DŽBÁN LAKE/ PRAGUE , Czech Republic. Most of the workouts will take place there, but we will also use locations directly surrounding the lake.